subat_Slider-741x485-696x456

Tarihe Nasıl Ayar Verdik?

subat_Slider-741x485-696x456

Büyük devlet; mazluma merhamet ve şefkat, zalime adalet ve kuvvet ile muamele eder.

Dedelerimiz tarih boyunca büyük devletler kurmuş, insanlığa adalet ve merhametle muamele etmişler. Büyük devlet olmanın gereği olarak da tarih boyunca mazlumlara kol kanat germekten öte; kâfire, gafile, haine, zalime, densize, dengesize ayar vermek zorunda kalmışlar.

Müslümanın vakar ve heybetini örnekleyen dedelerimizin izinden gitmek için, her türden zalime verdikleri ‘tarihî ayar’lardan birkaç örneği sizler için derledik.

 

Savaşta ölmeyi seven ordu

Efendimiz sallallahu aleyhi vesellemin “Seyfullah (Allah’ın Kılıcı)” unvanını verdiği büyük sahabi, cesur kumandan Hâlid bin Velîd radıyallahu anh efendimiz… Hicretin on ikinci senesinde Irak topraklarında hüküm süren Sasanî İmparatorluğu’na, Medayin şehrine bir mektup gönderir. Ateşe tapan Acemleri dehşete düşüren mektupta şu satırlar yer almaktadır:

“Hâlid b. Velîd’den Fars halkının kumandanlarına!

Selam hidayete tâbi olanların üzerine olsun! Saltanatınızı elinizden alıp birliğinizi paramparça eden Allah’a hamd olsun. O sizin hilenizi boşa çıkardı. Şunu da biliniz ki kim bizim namazımızı kılıp kıblemize yönelir ve kestiğimizden de yerse o müslümandır. Bizim için geçerli olan her şey onlar için de geçerlidir. Bu mektubum size geldiğinde rehinelerinizi gönderin ve benimle anlaşma yapın. Aksi takdirde kendisinden başka ilah olmayan Allah’a yemin olsun ki savaşmak için üzerinize bir ordu göndereceğim. Bilin ki sizler yaşamayı nasıl seviyorsanız, göndereceğim ordu savaşta ölmeyi öyle sevmektedir.”

Mektubu defalarca kez okuyan ve her okuyuşta titremesi artan Fars kumandanları adeta dehşete kapılmışlar, günler boyu ne yapacaklarını tartışmışlardır.

Yazının devamı Genç Okur’un Şubat 2017 sayısında…

0 cevaplar

Cevapla

Tartışmaya katılmak ister misiniz?
Katkı yapmaktan çekinmeyiniz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir