Vefa Zamanı
3 Temmuz 2019
Başarının Anahtarı Nerede?
3 Temmuz 2019

Dilimizde Osmanlı

Genç Okur dergisinin Eylül sayısı çıktı. Dosya konusunda bu ay, asırlarca kültürümüzün taşıyıcısı olmuş; Harf İnkılabından sonra da unutulmaya yüz tutmuş ‘Osmanlı Türkçesi’ enine boyuna ele alınıyor.

Dosyada, “Düşüncenin anahtarı dildir. Dilimizi ne kadar tanırsak, öğrenirsek o kadar sağlam ve güzel düşünürüz.” diyen Ali Sözer, Osmanlı’daki ilmin, adaletin, kahramanlığın, edebiyatın ve sanatın gerçek anlamda dil üzerinden anlaşılabileceğine dikkat çekiyor.

Derginin sevilen karakterlerinden İhtimâlcan, Osmanlı Türkçesi öğrenirken başından geçen tatlı olayları keyifli bir üslupla okura sunuyor. Hikâyenin hangi ihtimâlle biteceğine ise yine okurlar karar veriyor.

Müslümanca Yaşamak bölümünde Müzeyyen Cihangir, iletişimde sözün önemine vurgu yaparken, “Konuştukça Kazandıran Tarife”yi okura açıklıyor.

Ahlâk bölümünde M. Fatih Çakır, “Hikmet Sahibi İnsanların 7 Ayırıcı Özelliği”ni yazarken okurları kendi süper güçlerinin farkında olmaya davet ediyor.

Çözülemeyen sorunların çözüme kavuştuğu Çözüm Masası bölümünde bu ay, “Ailem bana değer vermiyor!” diyen okurun bu sorununa Psk. Dan. Sare Yazmalar çözüm önerileri sunuyor.

Bütün dedektiflik klişeleri tersyüz oluyor. Çünkü bu ay derginin saflarına yeni bir karakter katılıyor:Dedektif Hüsnü Zan. Çözümü hiç de kolay olmayan olaylar hüsnü zan yapılarak nasıl çözülecek?

Şüphelerinden arınamayan okurların çözüm için sonraki sayıyı beklemesi gerekiyor. Tarih, kültür, sağlık, teknoloji bölümleri ve sevilen kahramanlarıyla Genç Okur, Eylül ayında da ‘gençliğin yeni trendi’ olma iddiasını sürdürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir